Η ΔΟΚΚ έγινε πλέον ΔΑΟΚΑ και ως ιδιώτες μηχανικοί, δυστυχώς δεν μπορούμε να επικοινωνήσουμε άμεσα μαζί τους και να τους θέσουμε ερωτήματα. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο έμμεσα μέσω της ΥΔΟΜ.

Στα υπόλοιπα έχω ήδη καταθέσει τις σκέψεις μου στην παραπάνω ανάρτηση #4.
Με λίγα λόγια άλλο το να επιτρέπεται κατά παρέκκλιση η κατασκευή ανελκυστήρα κι άλλο το είδος της άδειας (ΕΕΜΚ ή άδεια δόμησης) που απαιτείται.
Και μένα μου φαίνεται παράλογο αλλά έτσι γράφει ο νόμος.

Παρεμπιπτόντως, η §5 του άρθρου 21 του Ν.1577/85 όπως τροποποιήθηκε με τον Ν.2831/00 και στον οποίο αναφέρεται το κείμενο των Τεχνικών Οδηγιών του Δεκ. 2012 που παρέθεσες, αναγράφει τα εξής:
"Επιτρέπεται, κατά παρέκκλιση των διατάξεων του παρόντος και των ειδικών όρων δόμησης της περιοχής, η κατασκευή ανελκυστήρα με τις απολύτως αναγκαίες από τους ισχύοντες κανονισμούς διαστάσεις, καθώς και του αναγκαίου χώρου πρόσβασης σ’ αυτόν, σε υφιστάμενες κατά τη χρονολογία ισχύος της διάταξης αυτής οικοδομές που στερούνται αυτού και όπου διαμένουν άτομα με κινητική αναπηρία, εφόσον δεν βλάπτεται υπέρμετρα το άμεσο οικιστικό περιβάλλον. Η παρέκκλιση αυτή χορηγείται με απόφαση του Γενικού Γραμματέα Περιφέρειας ύστερα από εισήγηση της αρμόδιας Διεύθυνσης Περιβάλλοντος και Χωροταξίας Περιφέρειας, σύμφωνη γνώμη του περιφερειακού συμβουλίου χωροταξίας, οικισμού και περιβάλλοντος και μετά από αιτιολογημένη πρόταση της αρμόδιας υπηρεσίας Υγείας και Πρόνοιας της Περιφέρειας.
Τα ανωτέρω μπορεί να εφαρμοσθούν και σε κτήρια, στα οποία κατά το χρόνο ανέγερσής τους δεν επεβάλλετο από τις ισχύουσες τότε διατάξεις η κατασκευή του ανελκυστήρα και του χώρου πρόσβασης σ’ αυτόν. Στην περίπτωση αυτή δεν απαιτείται η αιτιολογημένη πρόταση της αρμόδιας υπηρεσίας Υγείας και Πρόνοιας της Περιφέρειας.
"